BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Dan Vojske Srbije

Dan Vojske Srbije
23.04.2019. god.


U znak sećanja na početak Drugog srbskog ustanka 23. aprila 1815. godine danas se obeležava Dan Vojske Srbije. Iako vojnički nije značajan, Drugi srbski ustanak označio je prekretnicu u formiranju moderne srpske države, a time i vojske.

Dogovor koji je posle kraćih sukoba postigao Miloš Obrenović označio je početak dugotrajne borbe za stvaranje srpske države, prvo autonomne, a zatim i nezavisne.

Jedna od prvih institucija koja je nastala u Srbiji posle Drugog srbskog ustanka bila je vojska.

Začeci formiranja vojnih jedinica sežu u period od 1830. do 1836. godine, a prvi zakon o vojsci donet je 1838. godine i zvao se "Zakon o ustrojstvu garnizonog vojinstva".

Prvi oficiri školovani su u Rusiji, a vojska je organizovana po uzoru na rusku carsku vojsku, a veliki uticaj imale su francuska i nemačka vojna misao.

Značajan uspon vojska je u Srbiji doživela u vreme Kneza Mihaila Obrenovića, ali se prema mišljenjima istoričara najveće promene dešavaju posle rata sa Turskom 1876-1877. i Bugarskom 1885. godine.

Srpske vojskovođe 1876. godine
Srpske vojskovođe 1876. godine

Usvojena je pruska, odnosno nemačka vojna taktika, a uvedena je obimnija i učestalija vojna obuka i povećan broj aktivnih oficira.

Istoričari smatraju da je nemačka taktika pokretnog ratovanja sa podsticenjem inicijative nižih oficira i slobodom manevrisanja manjih jedinica, bila je presudna u pobedama srpske vojske u balkanskim i Prvom svetskom ratu.

Prilikom proboja Solunskog fronta na primer, srbska pešadija je napredovala brže od francuske konjice.

Nastankom Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1. decembra 1918. godine srbska vojske se utopila u novu, a oficiri srpske vojske činili su značajnu većinu u oficirskom koru nove vojske.

Srbska vojska na Solunskom frontu
Srbska vojska na Solunskom frontu

Zanimljivo je da je jugoslovenska kraljevska vojska u međuratnom periodu u potpunosti napustila taktiku, komandovanje pa i organizaciju srpske vojske.

Vojska Srbije ponovo je "nastala" u maju 2006. godine, kada je Crna Gora posle referenduma istupila iz Državne zajednice.

Iako je Dan vojske najvažniji vojni praznik u istoriji Srbije s početka 19. veka, odnosno početaka Drugog srbskog ustanka, Vojska Srbije danas neguje tradiciju i vojsku drugih država čiji je deo bila.

Nekoliko kasarni i dalje nosi imena narodnih heroja i partizanskih boraca iz Drugog svetskog rata, a mnogi zvanični dani jedinica, ustanova, rodova i vojnih službi vezuju se za period Kraljevine Jugoslavije, Narodnooslobodilačke borbe 1941-1945. i Jugoslovensku narodnu armiju.


Svi dani vojske

Naša vojska je jedna od retkih oružanih formacija u Evropi koja je kroz istoriju često menjala svoj najvažniji praznik.

U vreme Kneževine i Kraljevine Srbije, kao i Kraljevine SHS i Jugoslavije nije obeležavan dan vojske.

Jugoslovenska narodna armija je od 1946. godine svoj praznik obeležavala u znak sećanja na Prvu proletersku brigadu koja je formirana 21. decembra 1941, a stupila u borbu 22. decembra 1941. godine i bila je prva organizovana partizanska vojna formacija.

Kao praznik je 1946. i 1947. godine proslavljan 21. decembar, a onda od 1948. godine, pomeren na 22. decembar.

Slučajno ili ne, to se dogodilo baš u godini kada je došlo do Rezolucije Informbiroa i sukoba Tita i Staljina, Jugoslavije i Sovjetskog saveza, a zanimljivo je da je 21. decembar bio i rođendan Josifa Staljina.

Pripadnici Vojske Srbije
Pripadnici Vojske Srbije

Dan JNA obeležen je poslednji put 1991. godine, jer je 1992. godine nastala nova formacija Vojska Jugoslavije, koja je dobila i novi praznik.

Dan Vojske Jugoslavije obeležavan je 16. juna u znak sećanja na sklapanje vojnog sporazuma Kneževine Srbije i Kneževine Crne Gore o zajedničkom ratu protiv Turske 1876. godine, posle kojeg su obe zemlje dobile međunarodno priznatu nezavisnost.

Ovaj praznik je obeležavan do 2006. godine, kada je posle referenduma u Crnoj Gori prestala da postoji Država zajednica Srbije i Crne Gore.

Za novi praznik vojska je uzela početak Prvog srbskog ustanka 15. februar, što se poklapa sa Danom državnosti Srbije i datum donošenja prvog ustava u 19. veku.

Dan Vojske Srbije se proslavljao 15. februara od 2007, a 2012. godine je praznik pomeren na 23. april, odnosno dan početka Drugog srbskog ustanka.

Za Dan Vojske Srbije dele se odlikovanja, nagrađuju najbolji pripadnici vojske i održavaju svečanosti u jedinicama i ustanovama VS.

Već dugi niz godina vojska u gradovima Srbije obeležava svoj dan, a ove godine svečanost će biti organizovana 9. maja u Zrenjaninu i tom prilikom održaće se defile vojnih jedinica.

Goran Janićević,
RTS



  • Izvor
  • foto: Ministarstvo odbrane Srbije/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »